Sprawdź, co pijesz

 
 
 
 
28/29 lipca 2007 roku
18/19 sierpnia 2007 roku
25/26 sierpnia 2007 roku


red. Karolina Brzozowska

Sięgając po mineralną, sprawdź, co pijesz

W sklepach można znaleźć kilkadziesiąt rodzajów wód butelkowanych. W sezonie letnim pojawiają się kolejne. Jak z długiej listy wybrać tę najzdrowszą?

Wody butelkowe różnią się między sobą przede wszystkim składem chemicznym i ceną, która waha się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych za litr.

Niestety, to właśnie cena, a nie skład chemiczny wody, interesuje klientów supermarketów. -Na studiowanie ulotek nie mam czasu. Nad czym się tu zastanawiać, przecież to tylko woda. W czasie upałów piję w pracy nawet po kilka litrów, więc ze względów ekonomicznych wybieram tę najtańszą – wyjaśnia pan Marek, klient Tesco. Bardzo zróżnicowane ceny wód mineralnych wprowadzają chaos na rynku. - Wielu klientów oczekuje, że w parze z wysoką ceną wody powinna iść jej doskonała jakość. Niestety, rzadko tak jest. Na polskim rynku istnieje zależność: im więcej producent wody wydaje na reklamę, tym więcej za wodę płaci klient - wyjaśnia Tadeusz Wojtaszek, ekspert w dziedzinie badania wody z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza, współtwórca programu i portalu „Woda dla zdrowia”.

CZYTAMY ETYKIETY

Jakość wody kształtują głównie składniki mineralne w niej zawarte. Wśród widniejących na etykietach butelek nazw pierwiastków należy zwrócić szczególną uwagę na ilość wapnia i magnezu, których niedobory w codziennej diecie sięgają nawet 30 proc. Można je uzupełnić, pijąc wodę zawierającą w jednym litrze min. 50 mg magnezu i 150 mg wapnia. Do składników pełniących funkcję profilaktyczno - zdrowotną należą także: sód, chlorki, wodorowęglany i siarczany. - Sód i chlorki są bardzo potrzebne osobom pracującym fizycznie oraz w trakcie upałów, kiedy każdy z nas traci znaczne ilości soli, osłabiając organizm - dodaje Wojtaszek. Natomiast wodorowęglany korzystnie wpływają na zdrowie, a przede wszystkim samopoczucie. Powodują także zobojętnienie kwasów żołądkowych, dlatego w przypadku osób cierpiących na nadkwasotę łagodzą jej skutki. Siarczany w ilości 250 mg/l pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie wątroby i trzustki. Bardzo cenny jod niestety występuje sporadycznie w wodach butelkowanych. Na etykietach butelek rzadko widnieją fluor i żelazo. Dwutlenek węgla powodujący w wodzie bąbelki poprawia jej smak oraz wywołuje uczucie orzeźwienia. - Z gazowanej wody powinny zrezygnować osoby mające kłopoty z żołądkiem i ze strunami głosowymi - podkreśla Tadeusz Wojtaszek.

JAKA WODA ZDROWIA DODA

Przy zakupie wody butelkowej powinniśmy kierować się jej przeznaczeniem. Jeżeli potrzebujemy wody do stosowania w kuchni czy do potrzeb higienicznych, wystarczy, że będzie to woda źródlana. Do bezpośredniego picia najlepiej nadają się wody mineralne, przy czym należy szukać tych z dużą ilością magnezu i wapnia. Przeciętne dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez wynosi około 300 mg, a na wapń od 800 do 1200 mg. Zwiększa się u kobiet w czasie ciąży i karmienia. Dla nich najlepsze są wody zawierające w jednym litrze około 100 mg magnezu i 200 mg wapnia. - Na rynku występuje wiele takich wód butelkowych, trzeba tylko dokładnie czytać etykiety - dodaje Tadeusz Wojtaszek. Dla niemowlaków do szóstego miesiąca życia zaleca się wody źródlane, maluchów do trzech lat – niskozmineralizowane, a starsze dzieci powinny już pić wodę mineralną, której składniki wzmacniają organizm i pomagają w budowaniu kości.

Program „Woda dla zdrowia” powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza. Ma na celu popularyzację wiedzy na temat znaczenia wody dla zdrowia człowieka. Autorzy programu tworzą swój portal internetowy www.wodadlazdrowia.pl, na którym można znaleźć m.in. informacje na temat wód butelkowych.

WODNY MINI SŁOWNICZEK

Wody, które rozlewane są do butelek i innych pojemników, przeznaczone do sprzedaży pochodzą z ujęć podziemnych i muszą posiadać swą pierwotną czystość. Dzięki temu są one zdrowe bo nie powodują u człowieka chorób wywołanych przez bakterie lub też inne zanieczyszczenia. O nich mówi się potocznie, że są krystalicznie czyste. Niemniej jednak wody podziemne nasycone są w sposób naturalny składnikami mineralnymi, które wypłukiwane są z różnych warstw geologicznych. W zależności od stopnia nasycenia w składniki mineralne, dzielą się na cztery grupy:

Wody zwykłe lub normalne określane też jako wody słodkie - o mineralizacji poniżej 500 mg na litr. Wody te zwane są wodami źródlanymi. Nie należy ich mylić z wodami mineralnymi, bo chociaż na etykietach często mają wypisane składniki mineralne, to jest ich tak mało, że nie mają żadnego znaczenia dla organizmu człowieka. Takie wody są alternatywą dla nie zawsze dobrych wód wodociągowych i powinno się ich używać przede wszystkim do użytku domowego - gotowania potraw, parzenia kawy, herbaty i ziół, rozcieńczania koncentratów soków i syropów. Mają tę pozytywną właściwość, że bardzo dobrze rozpuszczają produkty, z których przygotowuje się posiłki, wydobywając z nich potrzebne do celów odżywczych składniki pokarmowe. Takie wody można pić w niewielkich ilościach w celu ugaszenia pragnienia, ale picie ich w większej ilości może być niekorzystne dla zdrowia, bo wypłukują z organizmu składniki mineralne. Wody źródlane, jako wody miękkie nadają się też doskonale do celów higienicznych oraz prania.

Wody słabozmineralizowane czyli akratopegi - o mineralizacji od 500 do 1000 mg/l. Wody te sprzedawane są pod różnymi nazwami rodzajowymi, jako wody źródlane albo wody mineralne nisko lub średniozmineralizowane. Ta dwoistość w nazewnictwie wynika z często zmieniających się przepisów i nie odzwierciedla prawdziwego charakteru tych wód. Nie są to wody, o znaczącej ilości składników mineralnych, potrzebnych do uzupełnienia ich zasobów w organizmie, dlatego nie służą celom profilaktyczno - zdrowotnym ale ich cechą pozytywną jest to, że nie wypłukują z organizmu składników mineralnych, a więc nie naruszają równowagi elektrolitycznej. Posiadając niewielką ilość soli mineralnych, mają lepszy smak od wód zwykłych i mogą dobrze służyć zaspokajaniu pragnienia. Wody mineralne - o mineralizacji powyżej 1000 mg/l. W wodach butelkowanych zazwyczaj do 4000 mg/l. Jest to najbardziej szlachetny rodzaj wód, bowiem zawierając znaczne ilości składników mineralnych uzupełniają ich niedobory w organizmie.. Składniki mineralne pełnią bardzo ważną rolę w w procesach metabolicznych a ich niedobory powodują różne choroby i schorzenia. Uzupełnianie tych niedoborów poprzez picie wód mineralnych jest jedną z najlepszych form dostarczania ich organizmowi człowieka. Dzięki temu wody mineralne pełnią ważną funkcję profilaktyczno zdrowotną.

Wody lecznicze – jest to specjalna kategoria wód posiadająca właściwości farmakodynamiczne. Spowodowane jest to przeważnie dużą zwartością niektórych składników mineralnych lub zwartością tzw. składników swoistych albo też odpowiednią ich proporcją. Wody lecznicze zawierają w większości ponad 4000 mg/l składników mineralnych, a nawet do 24 000 w wodach typu Zuber. Ich działanie lecznicze potwierdzone jest długotrwałymi obserwacjami i badaniami klinicznymi. Mogą być one stosowane tylko według wskazań lekarskich.

Ponadto w sprzedaży znajdują sie też t.zw. wody stołowe, które są produkowane poprzez wzbogacanie wód źródlanych w składniki mineralne. Służą one również celom profilaktyczno-zdrowotnym podobnie jak naturalne wody mineralne.  W procesie wzbogacania można dodawać do nich składniki mineralne, które są korzystne dla każdego człowieka i dlatego można je pić bez żadnych ograniczeń. Standardem jest to że posiadają one magnez i wapń a nie posiadają wodorowęglanów. Artykuł napisany na podstawie portalu www.wodadlazdrowia.pl




 

Top