Jak to się dzieje, że dwa gazy (tlen i wodór) tworzą ciecz (wodę)?
Mówimy, że H2O to ciecz i używamy tego określenia wymiennie ze słowem „woda”. Tymczasem H2O to zarówno woda (ciecz) lód (ciało stałe), jak i para wodna (gaz). Charakterystyczny jest fakt, że na Ziemi woda jako jedyna z substancji występuje naturalnie we wszystkich trzech stanach skupienia. Mało tego, może wystąpić w tych stanach jednocześnie. Musi jedynie osiągnąć tzw. punkt potrójny, czyli odpowiednie warunki temperatury i ciśnienia. Krótko mówiąc – tlen i wodór, czy raczej H i 0 nie są gazami. Jak inne substancje, mają 3 stany skupienia. ich postać gazowa jest po prostu najbardziej popularna.
Woda jako jedyna ciecz zamarza „od góry”.
Inne ciecze zamarzają objętościowo – najpierw dół i boki (patrząc na naczynie, do którego są wlane), potem góra. Taka sytuacja wynika ze specyficznych właściwości wody. W temperaturze poniżej 4 st. C staje się ona coraz rzadsza i lżejsza.
Dlaczego morza i oceany mają piękny, niebieski kolor?
Gdy światło białe (składające się m. in. z czerwonego, niebieskiego i zielonego) pada na duży akwen wodny, niewielka ilość światła czerwonego jest pochłaniana. Dzięki temu światło niebieskie i zielone są widoczne lepiej, co odbieramy jako lazurową barwę wody.
Wielbłądy nie magazynują w garbach wody.
Mogą tak długo wędrować przez pustynię bez picia dzięki zgromadzonych w nich zapasom tłuszczu. Gdy tłuszcz ten jest wykorzystywany przez organizm jako źródło energii, powstaje znaczna ilość wody.
Ogólna ilość wody na Ziemi pozostaje niezmienna od milionów lat.
Zmienia się jedynie jej stan skupienia. Woda, którą pijemy jest tą samą wodą, którą piły kiedyś dinozaury.
Studzienny żuraw zyskał swoją nazwę nie tylko dzięki podobieństwu do popularnego ptaka. Wpływ miało na to także charakterystyczne skrzypienie rozchodzące się podczas korzystania z urządzenia, przypominające głos lecącego żurawia.
Woda stanowi 83% naszej krwi, 75% mięśni i ponad 20% kości. W ciągu doby w wyniku samego oddychania tracimy ok. 0,5 litra wody. Utrata 10% wody z organizmu jest niebezpieczna dla zdrowia, a utrata 20% powoduje śmierć. Po wypiciu woda pozostaje w naszym żołądku przez 5 minut. Całkowitej wymiany wody organizm dokonuje średnio co 1,5 miesiąca.
Istnieje prosty sposób oczyszczania zanieczyszczonej biologicznie wody. Wystarczy zakręcić ją w plastikowej butelce i położyć w pełnym słońcu. Przez kilka godzin promienie ultrafioletowe zabiją znakomitą większość patogenów. Z takiego sposobu dezynfekcji korzystają dziś ok. 4 miliony ludzi.
Zielone dachy to przykład ekologicznego gospodarowania wodą. Dzięki pokryciu dachów roślinnością, można zaoszczędzić ok. 90 mln litrów wody opadowej, co jest równe rocznemu zużyciu wody przez ok. tysiąc Polaków.