Grudzień 2009

 

Przegląd prasy 2009

Styczeń 2009
Luty 2009
Marzec 2009
Kwiecień 2009
Maj 2009
Czerwiec 2009
Lipiec 2009
Sierpień 2009
Wrzesień 2009
Październik 2009
Listopad 2009
Grudzień 2009


18.11/1.12. 2009 r.
ZIMĄ TEŻ TRZEBA DUŻO PIĆ. JAKA WODA NAJLEPSZA?

Zimą też trzeba pić, bo zimny wiatr, chłód, mróz sprawiają, że organizm traci wodę dwukrotnie szybciej, niż podczas wiosny i lata. Jest tu opisanych pięć powodów, dla których trzeba pić wodę oraz trafne porady jaka jest najlepsza by można było uzupełnić składniki mineralne potrzebne do utrzymania zdrowia. Woda mineralna polecana jest dla osób walczących z nadwagą, dla starszych wiekiem, zestresowanych, mających problemy z trawieniem. Jest tu zaznaczone, że wodę mineralną można pić bez ograniczeń, gdyż cennych pierwiastków, takich jak magnez czy wapń zwykle ciągle brakuje w diecie człowieka. Inaczej jest w przypadku wód leczniczych, których picie należy konsultować z lekarzem. Woda źródlana dobra jest do parzenia herbaty, do gotowania, dla małych dzieci.



5/6 grudnia 2009 r.
Beata Drewnowska

SOKI I WODA ODPORNE NA KRYZYS

Nasze wydatki na napoje bezalkoholowe były o 5 procent wyższe niż przed rokiem – podaje firma Nielsen. Bardzo dobrze mają się Polskie Zdroje, które są producentem naturalnej wody mineralnej Cisowianka. Jak podaje Leszek Rodak – dyrektor zarządzający, we wrześniu sprzedaż firmy zwiększyła się o 70 procent, natomiast w ciągu trzech kwartałów 2009 roku poszła w górę o ok. 40 procent. Wydatki na soki, nektary i napoje urosły o 3 procent. Sukcesem firmy Agros Nova było wprowadzenie soków bez cukru.



5/6 grudnia 2009 r.
(mig)

CHORUJESZ? PIJ WIĘCEJ WODY

W trakcie choroby, a przede wszystkim gorączki należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości płynów – mówi dr Teresa Latour z Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny. Organizm wydala wtedy bowiem wyprodukowane ciepło z przyśpieszonym i wilgotnym oddechem oraz w postaci potu. Ważną rolę odgrywa woda w regulacji ciśnienia tętniczego i temperatury ciała, wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.


Szczecin
3 grudnia 2009 r.
AZ

KONIEC SPRAWY WBW AQUA. PORAŻKA PROKURATURY

Wyłudzenie podatku VAT - umorzenie, dotacji z PFRON - uniewinnienie. Spektakularną porażką prokuratury zakończyła się w środę głośna przed laty sprawa firmy produkującej wodę butelkowaną viking. W sądzie sprawa, opierająca się głównie na dokumentach i opiniach biegłych, ciągnęła się aż cztery lata. Od domniemanego wyłudzenia podatku VAT minęło dziesięć lat. Stąd decyzja sądu o umorzeniu sprawy ze względu na jej przedawnienie. Jednocześnie sąd uniewinnił oskarżonych o wyłudzenie dotacji z PFRON. Prokuratura oparła swój zarzut na tym, że firma występując o subwencje podała inny profil działalności (produkcja napojów chłodzących) od tej, którą prowadziła (handlowała również paliwami). Firma WBW znana była przede wszystkim z produkcji wody mineralnej viking, eden i plejstocen ze źródeł w Wolińskim Parku Narodowym. Pod koniec lat 90. zatrudniała 250 osób, zajmowała czołowe miejsca w rankingach najlepszych prywatnych firm. Uzyskiwała roczny zysk sięgający 17-18 mln zł, ale nie z handlu wodą, lecz paliwowymi komponentami. Później splajtowała.



2 grudnia 2009 r.
Katarzyna Janiszewska

PARKING Z PIJALNIĄ WODY

Na Placu Biskupim, Miasto chce wybudować parking podziemny. Jest on bardzo potrzebny w tym miejscu. Mieszkańcy dzielnicy przy okazji budowy chcieliby również zadbać o nieczynne dziś źródełko wody (ponoć mineralnej), znajdujące się na placu i zorganizować tam minipijalnię wody. Na razie jednak nie ma jeszcze projektu parkingu, ani pijalni, ale jeśli budowa parkingu dojdzie do skutku, Urząd Miasta Krakowa postara się zobowiązać inwestora do stworzenia pijalni.



Grudzień 2009 r.
WODA CZY MLEKO?

Woda czy mleko? Uważasz pewnie, że najlepszym źródłem wapnia jest mleko. Tymczasem w jednym litrze wody mineralnej średniozmineralizowanej jest nawet 150 mg tego pierwiastka i 0 kcal. To tyle samo co w pół szklanki mleka o zawartości 2 proc. tłuszczu. Ale ono dostarczy ci oprócz tego jeszcze 63 kcal. Nie łam się zimą! Ta pora roku najbardziej sprzyja wszelkim kontuzjom i urazom. Nie trudno o nie na narciarskim stoku, a nawet prostej drodze, jeśli pokryje ją warstwa cienkiego lodu. Jednak bolesny upadek skończy się tylko siniakiem, jeśli twoje kości są zdrowe i mocne. A to zależy od tego, czy w twoim organizmie znajduje się odpowiednia ilość wapnia, podstawowego budulca kości. Norma to ok.1000-1200 mg tego pierwiastka. Dlatego w codziennej diecie powinny znaleźć się mleko, ryby zawierające ości np. sardynki, jaja, kasze fasola, a także woda mineralna bogata w wapń.



Grudzień 2009 r.
ZAPYTAJ EKSPERTA

Dorota Osóbka, dietetyk i właścicielka poradni żywieniowej Food Line odpowiada na pytanie:
Ile wody trzeba pić zimą?

Nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie, również zimą. Wtedy bowiem nasz organizm traci dużo wilgoci poprzez przegrzewanie ciała pod grubą warstwą ubrań, a także poprzez przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach, ogrzewanych przez kaloryfery. Jeśli pijemy zbyt mało wody, to odbija się na naszej skórze, ale i na odporności organizmu. Gdy śluzówki nie mają pod dostatkiem wilgoci, gorzej chronią przed wirusami i bakteriami. A to może być powodem nawracających sezonowych infekcji. Pani Dietetyk zwraca również uwagę, iż nawet niewielkie niedobory w organizmie, głównie magnezu czy wapnia, pogarszają pracę mózgu i całego układu nerwowego. Gdy ich brakuje mamy również większą tendencję do tycia, zwłaszcza w chłodnym okresie. Dlatego poleca się picie wody mineralnej zawierającej znaczne ilości przynajmniej magnezu i wapnia. Dodatkowo zaleca się picie wody mineralnej z dużą zawartością wapnia, kobietom po 35 roku życia, jako profilaktyka przeciw osteoporozie, na którą są narażone.



Grudzień 2009 r.
POLSKIE ZDROJE

23 listopada 2009 roku podczas uroczystej gali rozdano statuetki Superbrand 2009. Wśród wyróżnionych tym prestiżowym tytułem brandów znalazła się Cisowianka. Według Niezależnej Rady Ekspertów polska marka cieszy się wysoką reputacją, a konsumenci mają do niej szczególne zaufanie. Cisowianka w tym roku, otrzymała również tytuł Marki Wysokiej Reputacji PremiumBrand oraz miano Wizytówki Polskiego Produktu.



Grudzień 2009 r.
Wanda Jackowska

WRÓĆ DO ŹRÓDŁA

Niestety nie potrafimy przerobić na wodę zapasów zmagazynowanych w organizmie, tak, jak niektóre rośliny czy zwierzęta. Stale ją wydalamy, głównie poprzez nerki, skórę, w trakcie oddychania. Dlatego stale musimy dbać o uzupełnianie strat. Woda to po prostu życie. Przy okazji też – podstawa zdrowia, urody i... odchudzania. Woda butelkowana jest również najlepsza dla dzieci, a kiedy nie przepadają za smakiem wody, można dodać do niej soku lub owoców.



Grudzień 2009 r.
ZBYT NISKI EKSPORT

Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy, sprzedaż za granicę polskich wód butelkowanych kształtuje się na poziomie około 30 milionów litrów. Precyzyjnych danych na ten temat niestety nie posiada – podkreśla Wojciech Rutkowski, prezes KIGPR. Dla polskich producentów naturalnymi partnerami w wymianie handlowej są kraje europejskie, zwłaszcza ościenne (kraje bałtyckie, Białoruś, Ukraina, Obwód Kaliningradzki) lub te, gdzie znajduje się liczna Polonia lub „ostatnia” emigracja zarobkowa. Nasze wody trafiają zatem również do Wielkiej Brytanii, Irlandii, ale również do USA i Kanady – mówi Rutkowski.

 

Top