W zimie pijmy więcej



Luty 2011 r.
 

„W ZIMIE PIJMY WIĘCEJ”
 
Gorące i słoneczne lato… Lody, litry wypijanej wody mineralnej i poszukiwania skrawka cienia. Któż z nas nie tęskni za tym wakacyjnym okresem, zwłaszcza gdy za oknem mroźna, zimowa aura?
Większość konsumentów wie, że latem należy pić odpowiednią ilość wody, aby w ten sposób ugasić letnie pragnienie. Woda uczestniczy w regulacji temperatury ciała, a także warunkuje wymianę ciepła w organizmie. Człowiek obficie poci się i tym samym zapobiega przegrzaniu organizmu i jego groźnym dla zdrowia konsekwencjom. Sytuacja taka może doprowadzić do odwodnienia. Bóle i zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, suchość jamy ustnej to tylko niektóre objawy świadczące o odwodnieniu. Następuje również spadek wydolności fizycznej i wytrzymałości. Już niewielka utrata wody ustrojowej powoduje niebezpieczne zaburzenia, zaś odwodnienie w ilości 20% grozi nawet śmiercią. Aby temu zapobiec należy pić regularnie różne napoje. O konieczności dostarczania wody do organizmu sygnalizuje nam zwiększone pragnienie. Tak sytuacja wygląda latem, a zimą?
Okazuje się, że w porze jesienno-zimowej, gdy dni stają się coraz zimniejsze i krótsze również grozi nam niebezpieczeństwo odwodnienia. Dlaczego tak się dzieje? Winę za taką sytuację ponosi mroźne powietrze na zewnątrz i kaloryfery wewnątrz naszych mieszkań. Z jednej strony zapewniają nam błogie ciepło, ale z drugiej wysuszają śluzówkę nosa i jamy ustnej, powodując szybszą utratę wody z naskórka. Jest to szczególnie widoczne w takich miejscach jak np. szpitale czy wielkie galerie handlowe. Gdy sezon grzewczy się rozpoczyna, naturalną reakcją organizmu jest zwiększone pragnienie i pocenie się. Często jednak wolimy sięgnąć po gorącą kawę lub herbatę, aby rozgrzać zziębnięty organizm i zaspokoić pragnienie. Niestety musimy pamiętać, że samo picie kawy i herbaty nie wystarczy, bo są to napoje zaliczane do grupy używek i nie dostarczą nam niezbędnych dla zdrowia minerałów. Lepszym rozwiązaniem będzie spożywanie wód mineralnych, które dzięki zawartości cennych minerałów (m.in. magnezu i wapnia) wzmocnią nasz organizm i przygotują do walki z zimowymi infekcjami.
Musimy również pamiętać, że żaden krem nie nawilża tak dobrze jak woda. I receptą na gładką i piękną skórę jest właśnie picie odpowiedniej ilości wody mineralnej. A o smarowanie się kremem należy obowiązkowo pamiętać przed wyjściem na mróz.
Za nami już prawie połowa zimy. Z utęsknieniem spoglądamy za okno i czekamy na wiosnę. Jednak musimy pamiętać, żeby dbać o organizm nie tylko w trudnych zimowych warunkach, ale przez cały rok. Tak, aby każdego dnia cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem.
 
mgr inż. Joanna Machna
Program „Woda dla zdrowia”

 

Top