Przegląd prasy 2009
Styczeń 2009
Luty 2009
Marzec 2009
Kwiecień 2009
Maj 2009
Czerwiec 2009
Lipiec 2009
Sierpień 2009
Wrzesień 2009
Październik 2009
Listopad 2009
Grudzień 2009
|
27 listopada 2009
Katarzyna Wozińska
ZIMNĄ WODĘ PIJ RÓWNIEŻ NA ZDROWIE
Niskie temperatury zimą sprawiają, że za wszelką cenę chcemy się ogrzać. Dlatego w domach i mieszkaniach odkręcamy kaloryfery? Czy takie działanie dobrze wpływa na nasze samopoczucie? Jak pokazują badania jedynie 40 procent Polaków regularnie pije wodę. Pozostali sięgają po nią tylko wtedy, gdy chce im się pić. Kiedy odczuwamy pragnienie to znak, że nasz organizm jest odwodniony, a skutki tego to często zmęczenie, utrata apetytu, rozdrażnienie czy bóle głowy. Zwłaszcza zimą takie samopoczucie składamy na karb warunków atmosferycznych. W zimnych miesiącach podkręcając kaloryfer, aby ogrzać mieszkanie , zapominamy o nawilżaniu organizmu .Dlatego też warto o tej porze roku pić codziennie 1,5 litra wody.
|
Świat & Ludzie
26 listopada 2009 r.
ZDROWO UZALEŻNIENI OD WODY
Potrzebujemy jej, żeby dobrze się czuć i dobrze wyglądać – czytamy w artykule. Oczywiście, że woda jest bardzo ważna, gdyż wspomaga większość reakcji chemicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie. W tekście możemy się nawet dowiedzieć jaka woda zdrowia doda. Dietetycy zalecają wypijanie 1,5 litra wody mineralnej dziennie. Ważne jest, by zawierała minimum 50 mg magnezu w litrze wody. Pomaga on w czasie stanów stresowych i przemęczenia. Dla osób uprawiających sport, słusznie zaleca się picie wysokozmineralizowanej wody mineralnej. Woda bogata w wodorowęglany ma pozytywne oddziaływanie dla osób z problemami gastrycznymi. Słusznie nie zniechęca się do picia wody gazowanej. Unikać jej powinny bowiem tylko osoby z problemami trawiennymi, nadkwasotą, chorobami gardła i strun głosowych.
|
Gazeta Współczesna
26 listopada 2009 r.
(ika)
BALNEOTERAPIA - LECZENIE WODĄ
Balneoterapia tj. terapia, leczenie wodą, miała swój początek prawdopodobnie już w starożytności. Jej nazwa wywodzi się od słowa balneum, które oznacza łaźnię. Leczenie wodami mineralnymi może polegać na ich piciu, bądź zażywaniu w nich kąpieli. Jako dodatek do kąpieli wodnych, stosowane są w różnych terapiach masaże wirowe oraz bicze wodne. O różnych rodzajach wody do kąpieli, można przeczytać w dziale Wody do kąpieli >>>
|
25 listopada 2009 r.
PIJ WIĘCEJ WODY! ILE?
Są to ogólne zalecenia odnośnie ilości wypijanej wody dziennie. Według Instytutu Żywności i Żywienia dla dorosłej kobiety jest to dawka 2 700 ml, zaś dla mężczyzny – 3 700ml. Jeśli pije się mało, mogą bowiem wystąpić przeróżne dolegliwości, takie jak chroniczne zmęczenie, senność, pogorszenie koncentracji, zaburzenia pamięci, bóle głowy, przesuszenie skóry, kłopoty z trawieniem i sercem i wiele innych. Okazuje się, że już dwuprocentowa utrata wody z organizmu powoduje wystąpienie symptomów odwodnienia organizmu. Artykuł nie mówi nic na temat rodzaju wody butelkowanej, po którą powinno się sięgać. O tym jednak można przeczytać na naszej stronie www.wodadlazdrowia.pl
|
20 listopada 2009 r.
SŁODKIE NAPOJE
Jak podaje Gazeta Wyborcza, według najnowszych badań, picie napojów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty ma niekorzystny wpływ na zachowanie. Naukowcy z uniwersytetu w Southampton na zlecenie Brytyjskiej Agencji Norm Żywieniowych przebadali bowiem 300 uczniów i przedszkolaków. Połowa z nich codziennie piła naturalne soki owocowe (jako placebo), połowa - identycznie wyglądający i smakujący napój, który zawierał popularne dodatki spożywcze - sztuczne barwniki oraz popularny konserwant benzoesan sodu. W trakcie eksperymentu rodzice, nauczyciele i naukowcy dokładnie oceniali i opisywali zachowanie dzieci. Okazało się, że w porównaniu z dziećmi pijącymi soki naturalne grupa dzieci pijących napój ze sztucznymi dodatkami była bardziej pobudzona, miała większe kłopoty ze skupieniem uwagi i kontrolą własnego zachowania. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda w Bostonie odkryli również, że dorośli, którzy codziennie wypijają jeden lub więcej takich napojów, niemal o połowę zwiększają ryzyko zachorowania na zespół metaboliczny. Objawia się on m.in.: zwiększoną ilością tłuszczu brzusznego, niskim poziomem dobrego cholesterolu oraz wysokim ciśnieniem krwi. Zamiast napojów z dodatkami barwników i konserwantów, poleca się wypijanie cennych naturalnych wód mineralnych, stołowych czy napojów izotonicznych.
|
Beverage Daily
20 listopada 2009 r.
COCA-COLA WPROWADZI NA RYNEK OPAKOWANIA Z SUROWCÓW ROŚLINNYCH
Koncern napojowy Coca-Cola zapowiedział wprowadzenie do światowej dystrybucji butelki PET PlantBottle produkowanej nawet w 30% z surowców pochodzenia roślinnego, takich jak melasa. Poziom surowców pochodzenia roślinnego w butelkach będzie się różnił w zależności od poszczególnych krajów. Opakowanie PlantBottle jest już dostępne w Danii, w grudniu pojawi się w Kanadzie, a w styczniu w zachodniej części USA. W przyszłym roku butelka trafi m.in. do Brazylii, Japonii, Meksyku i Chin.
|
18 listopada 2009 r.
WODA DLA ZDROWIA
Prawidłowo poleca się picie wody mineralnej, jako sposób na odpowiednie nawodnienie organizmu, jak również oczyszczanie go z toksyn i dostarczenie mu niezbędnych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, sód czy wodorowęglany. Woda mineralna powinna zawierać przynajmniej 50 mg magnezu w litrze i 150 mg/l wapnia. Podkreśla się żeby czytać uważnie skład minerałów, który umieszczony jest na etykiecie.
|
30 października/17 listopada 2009 r.
WODA UZUPEŁNI MINERAŁY
To prawda, że odpowiednio dobrana woda, nie tylko ugasi pragnienie, lecz także dostarczy cennych składników mineralnych do organizmu. Najważniejsze z nich to wapń i magnez. Ważne, aby woda mineralna zawierała minimum 150 mg/l wapnia i 50 mg/l magnezu. Dużym plusem czerpania tych cennych pierwiastków dla życia z wody mineralnej, jest brak zbędnych kalorii, które dostarczylibyśmy np. jedząc czekoladę, w celu uzupełnienia niedoboru magnezu.
|
2/15 listopada 2009 r.
ŁYK WODY NA JESIENNE SMUTKI
Przyczyną obniżenia nastroju, rozdrażnienia, braku energii może być niedobór magnezu. Szczególnie narażone na jego niedobór są osoby, które żyją w stresie i niezdrowo się odżywiają ze względu na brak czasu. Uzupełnić niedobory tego pierwiastka można poprzez spożywanie takich produktów jak kasza jaglana, gryczana, rośliny strączkowe czy warzywa zielone. Poza tym bardzo dobrym źródłem magnezu jest woda mineralna. Nie trzeba jej przygotowywać, wystarczy kupić butelkę wody mineralnej zawierającej minimum 50 mg/l magnezu. Dodatkowym atutem jest brak zbędnych kalorii oraz zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu.
|
16 listopada 2009 r.
WODA, KTÓRA LECZY!
Nie przywiązujesz wagi do tego, jaką wodę pijesz? Błąd! Musisz ją dobrać do swoich potrzeb. Niestety ze statystyk jasno wynika, że pijemy za mało wody. Aż 61 procent Polaków sięga po nią, dopiero gdy odczuwa pragnienie. Tymczasem wodę trzeba pić regularnie. Zdaniem lekarzy, 1,5 litra dziennie, to minimum gwarantujące właściwe funkcjonowanie organizmu. Wodę powinno się wybierać pod kątem zawartości poszczególnych pierwiastków i mikroelementów. Dziennie tracimy około 1,6 litra wody. Te straty muszą być uzupełniane. Inaczej dochodzi do odwodnienia. Pierwsze sygnały, to zmęczenie, brak koncentracji, suchość skóry i problemy trawienne. Stały niedobór wody może prowadzić m.in. do poważnego zapalenia stawów.
|
13 listopada 2009 r.
KUBUŚ WATERR TO NIE WODA - SPOT DO ZMIANY
|
Komisja Etyki Reklamy uznała, że Kubuś Waterr nie powinien być promowany jako woda, ponieważ jest to „napój niegazowany truskawkowy”. Instytucja uznała, że w spocie nie może się znaleźć slogan "mamy naszą wodę", gdyż wprowadza on konsumenta w błąd. Natomiast w ocenie przedsiębiorstwa produkującego produkt, owoce występujące zarówno w reklamie, jak i na etykiecie produktu - razem z listą jego wszystkich składników - stanowią czytelny komunikat dla konsumentów, że jest to napój smakowy. Po rozpatrzeniu sprawy Komisja Etyki Reklamy orzekła więc, że reklama będzie mogła być dalej emitowana, ale po usunięciu z niej słowa "woda", ponieważ zgodnie z przepisami powinno ono być używane wyłącznie jako oznaczenie wód bez dodatków.
|
Listopad 2009 r.
Alina Malinowska
CAŁA PRAWDA O PICIU WODY
Codziennie wypijana woda ustrzeże przed odwodnieniem, ale może też pomóc przy problemach ze zdrowiem. Zaleca się picie wód mineralnych zawierających magnez w ilości minimum 50 mg/l, a wapń 150 mg/l. Natomiast dla osób mających problemy z trawieniem, dobrze jest pić wodę mineralną, która zawiera co najmniej 600 mg/l wodorowęglanów. Jednak zalecanie picia wody z zawartością sodu nie większą niż 20 mg/l dla osób cierpiących na nadciśnienie jest sprawą dyskusyjną. Biorąc pod uwagę, że plasterek szynki, czy nawet kromka chleba ma około 200 mg sodu, to jakie ma znaczenie, czy woda w litrze zawiera 20 mg sodu, czy 200 mg. Przeciętne spożycie soli przez człowieka wynosi natomiast 5000 do 8000 mg. Przy problemach z nadciśnieniem, najbardziej należy uważać na to, co się je, a nie pije.
|
Listopad 2009 r.
Zofia Pisarek,
konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista żywienia człowieka
SOK, HERBATKA, CZY WODA?
Jeśli mamy do wyboru dla maluszka: sok, herbatkę i wodę, to zdecydowanie najbardziej poleca się wodę. Po pierwsze dlatego, że doskonale gasi pragnienie, ale i skutecznie nawadnia cały organizm (zarówno dziecka, jak i dorosłego). Po drugie, woda ma właściwości oczyszczające, bo wypłukuje toksyny – jeśli maluch pije dużo wody, następuje szybsza wymiana płynów – dziecko częściej robi siusiu i pozbywa się szkodliwych substancji, a to zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworów. Częste picie wody chroni zęby malucha przed próchnicą. Nawodniony organizm wytwarza więcej śliny, która wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.
|
Listopad 2009 r.
JEŚĆ ALBO NIE JEŚĆ
Z mgr Justyna Marszałkowską, dietetykiem z Centrum Dietetycznego ProLinea w Warszawie
rozmawia Magdalena Jarosz
Celem rozmowy było wyjaśnienie najczęstszych wątpliwości w wyborze odpowiednich produktów spożywczych. Poruszono również temat wody butelkowanej i podkreślono, że powinna to być woda mineralna, gdyż ona zawiera składniki mineralne służące zdrowiu. Napoje (potocznie zwane wodami smakowymi) są raczej odradzane do codziennego picia, ponieważ po pierwsze są generalnie produkowane na bazie wody źródlanej, która nie jest tak wartościowa dla zdrowia jak woda mineralna, a po drugie napoje mogą zawierać sztuczne konserwanty i barwniki oraz sporo cukru.
|
Listopad 2009 r.
Sylwia Niemczyk
konsultacja: dr Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym w Instytucie Matki i Dziecka
(NIE)ZWYKŁA WODA
Dzieci powinny pić wodę regularnie przez cały dzień, tak aby nie dopuścić do jej niedoboru wody w organizmie. Odwodnienie może pojawić się bardzo szybko, zwłaszcza u niespełna rocznego malca. Dziecko płacze wtedy bez łez, ma spierzchnięte usta, suchy język, wysuszoną śluzówkę w nosie i zapadnięte ciemiączko, siusia na ciemnożółto albo pieluszka jest sucha przez co najmniej 3 godziny. Lepiej jednak zapobiegać takim sytuacjom i uczyć maluszka pić wodę, samemu dając przykład siegając po wodę mineralną, a nie colę czy kawę. Gdy dziecko skończy pół roku, można zacząć uczyć go samodzielnego picia. Na początku może to być z kubka niekapka, a później z nietłukącej się, lekkiej filiżanki. Jeżeli będziemy pilnować, by w kubeczki zawsze była woda, dla malca szybko stanie się ona przyzwyczajeniem.
|
Listopad 2009 r.
WZMOCNIJ KOŚCI - DIETA MINERALNA
Dieta mineralna powinna być bogata w ryby, mleko, pełnoziarniste produkty zbożowe, ciemnozielone warzywa liściaste, strączkowe. Ważnym elementem takiej diety jest również wysokozmineralizowana woda mineralna, zawierająca szczególnie dużo magnezu i wapnia. Poleca się wodę z dużą zawartością wapnia: Kryniczankę, Muszynę, oraz wysokomagnezowe, na przykład Muszyniankę. Odpowiednia dieta i płyny dostarczane do organizmu pozwalają zachować równowagę kwasowo-zasadową, wzmocnić organizm.
|
Listopad 2009 r.
ZANIM ZACZNIESZ SIĘ ODCHUDZAĆ
Przed rozpoczęciem diety odchudzającej, należy nauczyć się, że każdy ruch jest ważny, szczególnie na świeżym powietrzu, nie odkładać rozpoczęcia diety, jeść małymi porcjami, oraz pamiętać, by woda mineralna była równie ważnym składnikiem, jak inne produkty. Wypijanie 1,5-2,5l wody mineralnej dziennie pobudza procesy oczyszczania w organizmie.
|
Listopad 2009 r.
WODA WODZIE NIERÓWNA
W miesięczniku odradza się podawanie dzieciom do trzeciego roku życia napojów o różnych smakach, gdyż zawierają chemiczne konserwanty, sztuczne barwniki, aromaty i cukier lub substancje słodzące. Chodzi tutaj również o tzw. wody smakowe, które jak podkreśla się w artykule, mają niewiele wspólnego z wodą mineralną, a często są tak mylnie postrzegane. Jeżeli dziecko nie przepada za smakiem wody bez dodatku aromatu czy smaku, można samemu rozcieńczyć nią sok wiadomego pochodzenia.
|
|