23 marca 2009 r. "NIEBIESKIE ZŁOTO" CORAZ CENNIEJSZE
2,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Jej brak staje się poważnym problemem.
Woda jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji w przyrodzie. Oceany, morza, jeziora i rzeki to prawie trzy czwarte powierzchni Ziemi. Niestety, dla wielu jej brakuje. Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety. Kryzys wodny zagraża społeczeństwu nie dlatego, że na Ziemi brakuje wody (człowiek zużywa jej tylko około 1proc.), ale dlatego, że przy obecnie istniejącej organizacji i technologii przemysłowej tracimy ogromne ilości czystej wody. Zasoby wody słodkiej na kuli ziemskiej rozmieszczone są bardzo nierównomiernie. Problem braku wody nie dotyczy jednak tylko, jak się powszechnie sądzi -Afryki. Chociaż tam sytuacja jest najtrudniejsza. Jedna trzecia kontynentu regularnie nawiedzana jest przez susze. Na całym świecie 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu, a w samej Europie jednak nadal nie oczyszcza się połowy ścieków miejskich. Ważne jest wyrobienie w sobie postawy proekologicznej i dbanie o racjonalne wykorzystanie wody, gdyż problem z jej deficytem może dotknąć wszystkich, nawet mieszkańców naszego kraju -powiedziała Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, organizacji, która organizuje, między innymi ,akcje budowy studni w Sudanie i Darfurze.
21/22 marca 2009 r. POLACY POLUBILI WODĘ
Mamy tu przypomnienie dawnych ulicznych saturatorów oraz domowych syfonów, z których ludzie czerpali wodę, zwłaszcza w gorące dni. Nabijanie takiego syfonu nabojem z gazem było prawdziwym rytuałem. O tym, że media próbują niejednokrotnie przekonywać, że woda niegazowana jest zdrowa, a gazowana nie. Tymczasem jaką wodę pijemy, zależy od indywidualnych gustów, jak twierdzi wielu lekarzy. Wody gazowanej nie poleca się jedynie osobom z kłopotami gastrycznymi oraz dzieciom. Zalecana jest natomiast po intensywnym wysiłku, gdyż nasila wytwarzanie moczu, w którym wydalane są toksyny.
Polecana jest woda z taką zawartością składników mineralnych, która ma znaczenie dla naszego organizmu. W artykule błędnie się jednak podaje, że wodę taką można kupić, oprócz klasycznych butelek (o pojemności 0,5l czy 1,5l), w dużych butlach z dozownikiem. Obecnie na rynku nie sprzedaje się bowiem wody mineralnej w takich dużych opakowaniach. Woda w baniakach to woda źródlana, która nie posiada takiej ilości pierwiastków mineralnych jak woda mineralna. Nie jest także poprawne, posługiwanie się stwierdzeniami „woda bardziej lecznicza”, ani też mniej lecznicza. Mamy bowiem do czynienia albo z wodą źródlaną, w której zawartość składników mineralnych jest zbliżona do wody z kranu, z wodą mineralną, w której zawartość minerałów ma znaczenie dla zdrowia człowieka, bądź też z wodą leczniczą, która ma określone właściwości lecznicze w zależności od zawartych składników. Picie tej ostatniej należy konsultować z lekarzem.
20 marca 2009 r. SKĄD TEN BÓL GŁOWY
Według badań Instytutu Badawczego IQS Quant Group, 67% Polaków wypija w czasie dnia pracy mniej niż 1 litr wody. Ma to wpływ na efektywność pracy, o czym często się zapomina. Ubytek 10% wody z naszego ciała, może powodować bóle głowy, problemy z koncentracją. Warto więc pamiętać, by na biurku zawsze znajdowała się dobra woda mineralna, z dużą zawartością składników mineralnych, szczególnie wapnia i magnezu.
18 marca 2009 r. 10 ZASAD: JAK NIE PRZYTYĆ PO DIECIE. PIJ WODĘ MINERALNĄ, SOKI I KOKTAJLE
Omawiając zasady: jak nie przytyć po diecie, każdy z nas zapewne pamięta, o czym też nieustannie przypominają dietetycy: by wypijać co najmniej 2,5 litra płynów dziennie. Przyspieszają one bowiem przemianę materii oraz sprawiają, że mniej dokucza nam głód. Najczęściej polecana, również w tym opracowaniu, jest woda mineralna – jako najlepszy napój, dodatkowo bogaty w składniki mineralne. Niestety często jeszcze widać niezrozumienie pozytywnego wpływu składników mineralnych, przypisując dobre właściwości na przykład potasowi, kiedy tak naprawdę nie powinno się tego robić, ponieważ jego ilość w wodzie jest zbyt mała, by wywierał pozytywny wpływ na zdrowie. Najważniejsze składniki mineralne, dzięki którym woda mineralna jest wartościowa to wapń, którego powinno być co najmniej 150 mg/l wody i magnez (minimum 50 mg/l). Więcej na temat wartości zdrowotnej wody mineralnej, przeczytasz na dalszych stronach portalu. Zapraszamy >>>
14/15 marca 2009 r.
Danuta Górszczyk DOBRA NA ZĘBY I...CELLULITIS
Autorka artykułu zaznacza, iż w przyrodzie istnieje wiele rodzajów wody i każda z ich spełnia inną rolę w naszym życiu, w zależności czy jest to woda opadowa, powierzchniowa, wodociągowa itd. Szczególnie jednak zwróciła uwagę na wody butelkowane: mineralne, źródlane czy stołowe, ponieważ one mają największy wpływ na nasze zdrowie, wygląd, samopoczucie. Widać, że autorka z zainteresowaniem podjęła się tematyki wody, podając również adres strony www.wodadlazdrowia.pl aby bliżej zainteresowani tą tematyką mogli znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania.
13 marca 2009 r. NAJLŻJEJSZA BUTELKA 0,5l NA ŚWIECIE
Koncern BASF poinformował o zakończeniu prac nad najlżejszą półlitrową butelką na świecie. Opakowanie powstaje w kooperacji z firmą Krones. Do jego stworzenia użyto polistyrenu, a nie jak dotąd tworzywa PET. Zdaniem technologów z BASF polistyren jest bardziej wydajny niż PET. Różnica w gęstości polistyrenu w porównaniu z PET oznacza, że do produkcji butelek zużywa się około jednej piątej mniej tworzywa. Polistyren, do niedawna znany przede wszystkim jako materiał na opakowania foliowe dla produktów żywnościowych i kubeczki do jogurtów, znalazł kolejny obszar swoich zastosowań. Dla potwierdzenia jego zalet konieczne było przeprowadzenie testów mechanicznych, organoleptycznych i mikrobiologicznych na wypełnionych butelkach.
Tworzywo wykazało przepuszczalność gazu i pary wodnej. Można je również przetwarzać w procesie formowania wtryskowego z rozdmuchem lub formowania wtryskowego z rozciąganiem i rozdmuchem przy zastosowaniu tych samych maszyn, których używa się do PET. Półlitrowe opakowanie ma ważyć mniej niż 7,5 grama i służyć do przechowywania mleka, maślanki, jogurtów i innych produktów mlecznych.
3 marca 2009 r.
bsz W WIELKICH JEZIORACH KRYJĄ SIĘ EKSTREMALNE EKOSYSTEMY
Żyjące w głębi amerykańskich Wielkich Jezior organizmy przypominają te, które zamieszkują kominy hydrotermalne na dnie oceanów i zimne jeziora pod lodem - informuje "New Scientist". Na głębokości około 20 metrów pod powierzchnią Wielkich Jezior występują zagłębienia w dnie - leje krasowe, wypełnione solanką. Zespół Stevena Ruberga z National Oceanic and Atmospheric Administration odkrył, że żyją w nich niezwykłe wspólnoty mikroskopijnych bakterii, przypominających organizmy zamieszkujące jeziora ukryte pod lodem Antarktydy oraz oceaniczne kominy hydrotermalne, z których wydobywa się gorąca woda. Obecność na dnie jezior lejowatych zagłębień o średnicy sięgającej 100 metrów wykryto w roku 2001, podczas sonarowych poszukiwań wraków statków. Powstały dzięki działaniu przenikającej z podłoża wody, która rozpuszcza wapienne skały. Woda ta zawiera dużo siarczanów i chlorków, a mało tlenu, co sprawia, że zamieszkują ją zupełnie inne organizmy niż zimne części jeziora. Nie ma tam ryb ani planktonu, za to są zbite "maty" fotosyntetyzujących sinic, które zamiast tlenu korzystają z siarki i wydzielają siarkowodór, gaz o zapachu zgniłych jaj. W głębszych lejach, gdzie światła jest za mało na fotosyntezę, bakterie wykorzystują siarkę w procesach chemosyntezy. Naukowcy na razie nie potrafią odpowiedzieć, w jaki sposób te same gatunki bakterii skolonizowały zarówno głębiny oceanów, ukryte pod lodem jeziora,, jak i zagłębienie w dnie Wielkich Jezior.