Sierpień 2008 r.
Agata Nowicka
konsultacja: Tadeusz Wojtaszek, www.wodadlazdrowia.pl LECZNICZA SIŁA H2O
W poradniku Wakacyjne spotkania z wodą, czytamy o różnych rodzajach terapii wodnej, m.in. o inhalacjach w tężniach, kąpielach w wodach termalnych, kuracjach poprzez picie wód leczniczych. Jest tu dokładny opis poszczególnych rodzajów wód butelkowanych wraz z przykładami. Miło nam, że mogliśmy pomóc w realizacji tego artykułu.
Sierpień 2008 r.
Tadeusz Wojtaszek MINERALNA DLA CHORYCH?
Warto zasięgnąć opinii eksperta programu Woda dla zdrowiaTadeusza Wojtaszka, odnośnie wskazań i zaleceń w wyborze wody do picia dla osób cierpiących na różne schorzenia, która zamieszczona jest w niebieskiej ramce i zatytułowana „Mineralna dla chorych?” poniżej artykułu pt.” Lecznicza siła H2O”. Natomiast w przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do odwiedzania stron naszego portalu lub pisania bezpośrednio do nas.
29 sierpnia 2008 r.
Magdalena Nowacka WODA W ŹRÓDEŁKU Z DODATKIEM BAKTERII
Ludzie wciąż chętnie korzystają z różnych źródeł wody, w miastach, miasteczkach, wsiach, a nawet lasach. Szczególnie źródełka, które są znane wśród mieszkańców danej okolicy „od dawien dawna” są cenione i uznane przez ogół za pewne i dobre, tak jak ma to miejsce w opisywanym w artykule Sławkowie. Niestety dochodzi do tego, że ludzie lekceważą również opinie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i często mimo ostrzeżeń o niezdatności do picia, czerpią wodę w takich miejscach. Skutki wypicia wody zakażonej bakteriami, takimi jak paciorkowce kałowe, mogą być różne. Od niegroźnych sensacji żołądkowych z biegunką i podwyższoną temperaturą do poważniejszych powikłań na tym tle.
25 sierpnia 2008 r.
Tadeusz Wojtaszek
PRODUCENCI WODY NIE SĄ ZADOWOLENI Z WYNIKÓW
Jak czytamy w Rzeczpospolitej - w lipcu, który tradycyjnie jest czasem największej sprzedaży wód butelkowanych, Polacy kupili nieco ponad 250 tys. litrów wody. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku wielkość sprzedaży zwiększyła się tylko o 3% i wyniosła niespełna 1,23 mld litrów (dane Nielsen). To wynik znacznie niższy od prognoz. Szanse na realizację całorocznych planów są minimalne. Kilka miesięcy temu Euromonitor szacował, że sprzedaż w 2008 r. powinna wzrosnąć o 10% w porównaniu z 2007. Podobnego tempa spodziewali się również producenci. Z ich wypowiedzi wynika, że głównymi czynnikami wpływającymi na taki wynik, było niezbyt upalne lato i chłodna wiosna, niewielka ilość nowości produktowych, wzrost cen, co z kolei jest związane z rosnącymi kosztami, m.in. płac i transportu.
22 sierpnia 2008 r.
Michał Haykowski
WODNY NOBEL PO RAZ OSIEMNASTY
W Sztokholmie co roku przyznawana jest nagroda Stockholm Water Prize, zwana popularnie „Wodnym Noblem". Nagrodę przyznaje jury powołane przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. Wyróżnia nią osoby, instytucje lub organizacje, "które swym działaniem szczególnie przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych i do poprawy stanu zdrowia mieszkańców planety i jej ekosystemu." Nazwisko dorocznego laureata Stockholm Water Prize ogłaszane jest 22 marca, w Światowym Dniu Wody. Nagrodę wraz z premią pieniężną - 150 tys. dolarów wręcza się podczas odbywającego się w Sztokholmie Światowego Tygodnia Wody (World Water Week - WWW). Więcej na ten temat >>>
22 sierpnia 2008 r.
aig, blikM
GASZĄ PRAGNIENIE I LECZĄ CHOROBY
Artykuł opisujący walory zdrowotne wód leczniczych pochodzących z miejscowości uzdrowiskowych, tj. Dąbrówka, Marta czy Mieszko ze Szczawna i Jedliny, Franciszek, Henryk, Józef z Wysowej Zdroju, woda dobra na schorzenia gastryczne z Iwonicza Zdroju. Nie pominięto również Jana – wody leczniczej, idealnej w leczeniu kamicy nerkowej oraz innych pochodzących ze źródeł w Krynicy Zdroju wód, takich jak Zuber czy Słotwinka. Warto wspomnieć również o wodach ze Szczawnicy, które nie mają jeszcze statusu wód leczniczych, ale przedsiębiorstwo stara się o takie certyfikaty. Szczególnie cenna tam woda to Magdalena – szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa, wskazana przy chorobach przewodu pokarmowego, poza tym: Stefan, Szymon czy Józefina. Warto zapoznać się bliżej z walorami tych opisywanych w opracowaniu wód leczniczych i przede wszystkim korzystać z ich dobroczynnego działania.
21 sierpnia 2008 r.
Łukasz Grzymalski KRAKÓW MA SZCZĘŚCIE DO LEKARZY
Artykuł poświęcono trzem sławnym i zasłużonym lekarzom Krakowa: lekarzowi psychiatrze Antoniemu Kępińskiemu, lekarzowi i prezydentowi samorządnego miasta – Józefowi Dietlowi, oraz kierownikowi kliniki hematologii profesorowi Julianowi Aleksandrowiczowi. O profesorze Aleksandrowiczu z okazji przypadającej na ten miesiąc jego setnej rocznicy urodzin – opowiadał Tadeusz Wojtaszek. „ Szukał sposobów zapobiegania chorobom poprzez profilaktykę ekologiczną. Rozumiał to jako życie człowieka w zgodzie z naturą, z której czerpałby on siły do prawidłowego funkcjonowania organizmu” – mówi Wojtaszek, który kontynuuje propagowanie zdrowego stylu życia poprzez prowadzenie programu Woda dla zdrowia
21 sierpnia 2008 r.
prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki
wysłuchała: Danuta Orlewska DLA DOBRA PACJENTA
O profesorze Julianie Aleksandrowiczu opowiada jego uczeń i następca na stanowisku kierownika Kliniki Hematologii CM UJ – prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki. „Mój wielki poprzednik, od 50. lat XX wieku poszukiwał dróg profilaktyki i leczenia białaczek, jako pierwszy Polsce przeprowadził w 1958 roku transplantację szpiku kostnego.” – mówi prof. Skotnicki. Profesor Aleksandrowicz inspirował, namawiał do budowania klinik w nowym kształcie, „nikt wam nie poprawi warunków leczenia, nie zdobędziecie aparatury, jeśli sami sobie tego warsztatu pracy nie stworzycie” – przekonywał. Zasługą profesora Aleksandrowicza było, że potrafił w nas wpoić wiarę w siebie, że zaszczepił potrzebę stałego uczenia się, poświęcenia pacjentom swojej wiedzy, kontaktów i możliwości przez „25 godzin” na dobę – jak mówił.
21 sierpnia 2008 r.
DAH SETNA ROCZNICA URODZIN PROFESORA JULIANA ALEKSANDROWICZA
Z okazji setnej rocznicy narodzin profesora Juliana Aleksandrowicza, kwiaty na Jego grobie złożyli: rodzina, przyjaciele, uczniowie, a także pacjenci. Uczestniczący w uroczystości prof. Aleksander Skotnicki zapowiedział, że niebawem fundacja Aleksandrowicza powoła Nagrodę i Medal prof. Juliana Aleksandrowicza, która będzie przyznawana corocznie, począwszy od 2009 r. Dostaną je osoby, które najlepiej wypełniają „założenia i koncepcje prof. Aleksandrowicza” w działalności społecznej, naukowej, medycznej czy ekologicznej.
POLSKA
21 sierpnia 2008 r.
Marta Mońko, Tadeusz Wojtaszek ZDROWA WODA
DEGUSTACJE: WODY WYSOKOZMINERALIZOWANE
Jaka woda jest najlepsza, na co zwracać uwagę przy wyborze wody, czy bąbelki są ważne? Na te pytania, na łamach dziennika Polska, odpowiadał Tadeusz Wojtaszek – ekspert programu Woda dla zdrowia prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza. Rzeczywiście, jak podaje gazeta, hitem jest zamieszczona degustacja wód wysokozmineralizowanych, ponieważ obala mit, że najlepiej jest pić wody niskozmineralizowane (tak usilnie reklamowane przez duże koncerny). W artykule zaleca się picie wód mineralnych takich jak: Kryniczanka, Muszyna Minerale, Krynica Minerale, Staropolanka, Zdroje Piwniczna, Muszynianka, Piwniczanka, Wysowianka.
20 sierpnia 2008 r.
(ASR) TERAZ POMOGĄ DZIECIOM
W sklepach spożywczych można wciąż kupić wodę mineralną Muszynianka z wizerunkiem Agaty Mróz i informacją, że 2 gr od każdej butelki idą na leczenie i rehabilitację siatkarki. Niektórym osobom może się to nie podobać, gdyż siatkarka zmarła trzy miesiące temu. Ryszard Mosur, wiceprezes Spółdzielni Pracy Muszynianka z Krynicy Zdroju wyjaśnia jednak, że zgodnie z życzeniem Agaty, zebrane dla niej pieniądze, które nie zostały wykorzystane, przeznaczono na leczenie dzieci chorych na białaczkę. Dlatego też firma nie wycofuje ze sklepów zapasów specjalnej serii wody mineralnej. Producent wody mineralnej Muszynianka jest również sponsorem siatkarskiej drużyny mistrzyń Polski – Muszynianki FAKRO Muszyna – między innymi dlatego wsparła fundusz na leczenie Agaty Mróz – mówi Ryszard Mosur.
www.naukawpolsce.pap.pl
18 sierpnia 2008 r. MNIEJ FOSFORU W WIŚLE I BAŁTYKU
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przewodniczący fińskiej fundacji John Nurminen Foundation Juha Nurminen i szwedzkiej fundacji Baltic Sea 2020 Bjoern Carlson, podpisali list intencyjny, którego głównym założeniem jest ograniczenie ilości fosforu w ściekach pochodzących z warszawskich oczyszczalni. Władze Warszawy wspólnie z dwiema fundacjami podjęły decyzję o zbadaniu możliwości i kosztów chemicznego usuwania fosforu w oczyszczalniach ścieków. Celem jest osiągnięcie stałego poziomu fosforu (0,5 mg) w litrze ścieków. To połowa dozwolonej ilości wyznaczonej przez Unię Europejską, co zgodne jest z zaleceniami Komisji Ochrony Środowiska Obszaru Morza Bałtyckiego (HELCOM).
Polska odgrywa kluczową rolę w ochronie Morza Bałtyckiego - w naszym kraju żyje prawie połowa mieszkańców zlewiska Bałtyku. Jedna trzecia z 30 000 ton fosforu odprowadzanego do Morza Bałtyckiego pochodzi z Polski. W tym roku fundacje rozpoczęły program "Clean Baltic Sea Poland" aby przyśpieszyć usuwanie fosforu w polskich oczyszczalniach. Celem całego projektu jest ograniczenie o 1000 ton ilości fosforu w ściekach odprowadzanych przez polskie oczyszczalnie. List intencyjny podpisany z Warszawą stanowi pierwszy ważny krok w pracach nad tym projektem. Fundacje John Nurminen Foundation oraz Baltic Sea 2020 zapewnią wsparcie finansowe potrzebne dla przeprowadzenia audytu technicznego, tj. szybkiego i zwięzłego przeglądu oczyszczalni, który ma na celu określenia najefektywniejszych sposobów usuwania fosforu.
16 sierpnia 2008 r. MINERALNA NIE DLA KAŻDEGO
Rozmowa z doktor inżynier Iloną Gałązką-Czarnecką z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Instytutu Chemicznej Technologii Politechniki Łódzkiej. Informacje tu podane pokrywają się z tym, o czym mówi się naszej stronie www.wodadlazdrowia.pl. Znajdziemy odpowiedzi na pytania, jaką pić wodę, która jest najzdrowsza, wady i zalety wody gazowanej i niegazowanej, rola sodu w wodzie, jak odróżnić poszczególne rodzaje wód butelkowanych.
16/31 sierpnia 2008 r. UNIEJÓW ZARABIA NA GORĄCYCH ŹRÓDŁACH
W Uniejowie otworzono 19 lipca 2007 roku kompleks basenów termalnych z solanką o właściwościach leczniczych o temperaturze 68 st. C. Miasto stara się o przyznanie statusu uzdrowiska – mówi burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek. Kąpiel bowiem w gorącej solance w Uniejowie ma mieć zastosowanie lecznicze przy schorzeniach reumatoidalnych, ortopedyczno-urazowych i stanach po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skóry, schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobólach, dyskopatiach, nerwicach.
16/31 sierpnia 2008 r.
JM DLA PACJENTÓW PO GODZINACH
Jesienią br. Rada Ministrów nada status uzdrowiska krakowskiemu osiedlu Swoszowice. Aktualnie do ministra zdrowia został skierowany operat uzdrowiska zawierający badania i ekspertyzy, które określają stan bazy uzdrowiskowej, środowiska, właściwości wód leczniczych i klimatu miejscowości i są niezbędne do przyznania do nadania gminie statusu uzdrowiska. Swoszowice planują otworzyć nowy zakład przyrodoleczniczy, w którym z kąpieli siarczkowych można będzie korzystać nawet w godzinach wieczornych – mówi Piotr Moskal z działku marketingu spółki.
16 sierpnia 2008 r.
Magdalena Rubaszewska MINERALNA NIE DLA KAŻDEGO
W artykule czytamy rozmowę z doktor inżynier Iloną Gałązką-Czarnecką z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Instytutu Chemicznej Technologii Politechniki Łódzkiej. Słusznie podkreśla się szczególnie różnicę między poszczególnymi rodzajami wód. Cieszy nas pełna zgodność w tej tematyce, ponieważ rozpowszechnianie prawdziwych informacji będzie miało pozytywny oddźwięk w społeczeństwie, a przede wszystkim przyczyni się do uświadomienia i edukacji konsumentów.
Wrocław, Szczecin, Katowice
16/17 sierpnia 2008 r.; 8 sierpnia 2008 r..; 2/3 sierpnia 2008 r.
Patrycja Karwicka NIE JESTEŚ WIELBŁĄDEM, NIE PIJ NA ZAPAS
Artykuł obala mity, z którymi również walczymy od początku istnienia programu, między innymi zalecające wody niegazowane oraz propagujące wody niskosodowe. Słusznie podkreśla się również, iż nie należy na siłę wypijać zalecanych 2l lub tylko 2l wody dziennie. Ilość ta może być bowiem większa lub mniejsza, w zależności, jak dużo wody zawierają posiłki, które spożywamy. Należy jednak ciągle o niej pamiętać i starać się sięgać po wodę jak najczęściej.
16/17 sierpnia 2008 r.
Małgorzata Iskra MAGNEZ KRÓLEM ZDROWIA I ŻYCIA
Artykuł przypomina o słynnym lekarzu – profesorze Julianie Aleksandrowiczu, którego stulecie urodzin i dwudziestolecie śmierci, obchodzimy w tym roku. Opisano w skrócie (bo dużo by pisać…) jego główne osiągnięcia w dziedzinie nauki, efekty jego badań nad pierwiastkami, oraz o działalności społecznej. Nie sposób było wspomnieć, przy tej okazji, o ukochanej przez profesora, bo bogatej w składniki mineralne, wodzie mineralnej Krakowianka, zawierającej w 1 litrze 130 mg magnezu i 250 mg wapnia. Prof. Aleksander Skotnicki uważa – w ślad za swym mistrzem prof. Julianem Aleksandrowiczem – że niwelowanie niedoboru magnezu w naszym życiu trzeba zacząć od gleby, aż po świat roślin i zwierząt, który nas żywi.
Zdrowie i Uroda
16/17 sierpnia 2008 r.
Izabella Borowska WODA, KTÓRA DAJE ŻYCIE
Artykuł o zaleceniach picia wody butelkowanej i o tym, by zwracać szczególną uwagę na zawartość składników mineralnych w wodzie i ich znaczenie w stosunku do dziennego zapotrzebowania, zaznaczając, że producenci często wyolbrzymiają właściwości zdrowotne swoich produktów.
12 sierpnia 2008 r.
Danuta Pawlicka JEGO WYSOKOŚĆ ENERGETYCZNY MAGNEZ
W sierpniu przypada 100-lecie urodzin profesora Juliana Aleksandrowicza, który uważał, że zdrowie człowieka jest właściwie odzwierciedleniem stanu środowiska – wody, ziemi, powietrza. Głos Wielkopolski zamieścił artykuł o profesorze i jego działalności, szczególnie w zakresie propagowania zdrowego stylu życia poprzez picie wody z odpowiednią zawartością składników minerałów, głównie magnezu. Bowiem jak podkreślał Profesor - rzadko który biopierwiastek, gdy spada drastycznie jego poziom w organizmie, tak szybko i wyraźnie odbija się na zdrowiu.
8/10 sierpnia 2008 r. FRANCUZI POLUJĄ NA OKAZJE
We Francji znacznie wzrastają cenyartykułów żywnościowych. Wśród nich znajduje się woda butelkowana. Jej sprzedaż zmniejsza się, bo ludzie coraz częściej skłaniają się do picia wody z domowych kranów. Firma Danone, która zajmuje się także butelkowaniem wody Evian, w sierpniu zamyka na pięć dni swoją fabrykę w wiosce Amphion, choć uzasadnia to nadprodukcją wody butelkowanej na początku tego roku.
7 sierpnia 2008 r.
Aneta Jezierska-Chudzik GDY UPAŁ DAJE SIĘ WE ZNAKI
Rozmowa z Reginą Wierzejską, specjalistą ds. żywienia z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Pani dietetyk bardzo obszernie wypowiada się na temat uzupełniania płynów w organizmie. Wiele uwagi poświęciła wodzie mineralnej, szczególnie polecając ją do picia, gdyż nie wnosi do organizmu pustych kalorii, a za to może być źródłem cennych składników mineralnych. Oczywiście zwraca uwagę na odpowiedni dobór wody mineralnej, ważne jest, by zawierała szczególnie dużo magnezu (minimum 50mg/l), oraz wapnia (minimum 150 mg/l).
Sierpień 2008 r.
Joanna Zagdańska, konsultacja: mgr inż. Iza Czajka DEKALOG PICIA WODY
Przejrzyście napisany artykuł poruszający w dziesięciu punktach ważne kwestie odnośnie picia wody: W jakich ilościach, jak często, jakie ma działanie itd. Autorka powołuje się na program Woda dla zdrowia i poleca produkty przez niego rekomendowane.
Olivia
Sierpień 2008 r. MAMO, JESTEM GŁODNY
Jest to artykuł zawierający poradnik dla mam, w którym słusznie zwraca się uwagę, by w celu zaspokojenia pragnienia, dziecku podawać raczej wodę, a nie kolorowe napoje, zawierające przede wszystkim dużą ilość cukru. Prawidłowe informacje o wodzie.
Sierpień 2008 r.
Małgorzata Welman WODA..., ALE JAKA?
Mineralna, źródlana, stołowa, smakowa - która jest najlepsza dla dziecka? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Cenne wskazówki odnośnie wód butelkowanych. Widać, że autorka korzystała z rzetelnych informacji, m.in. z naszego portalu, co nas bardzo cieszy. Do tekstu wkradły się jednak również absurdalne zdania, na przykład, że „czasem woda źródlana zawiera naturalnie dużo składników mineralnych, ważne więc, by była przebadana.” Prawdą jest, że malcowi powinno podawać się wodę niskozmineralizowaną, ale nie ma niebezpieczeństwa, że jakakolwiek woda źródlana będzie zawierała za dużo składników mineralnych, bo to się nie zdarza. Zaprzeczeniem powszechnie wiadomej tezie, że w trakcie pocenia należy pić wody z dużą zawartością sodu, jest stwierdzenie: „...najlepiej pić wodę niskosodową, szczególnie podczas dużych upałów i wysiłku...” Biorąc również pod uwagę wątpliwą wiarygodność dotychczasowych badań przeprowadzanych przez Świat Konsumenta, których celem jest raczej wywoływanie sensacji niż udzielanie kompetentnych informacji, nie polecamy sugerowania się ich rankingami i testami, co zaleca się w artykule.artykule.
Sierpień 2008 r. ROZWIĄZANIE KONKURSU
Podano wyniki konkursu ogłoszonego w maju tego roku przez wodę Nestlé Aquarel, miesięcznik „Mamo, to ja” oraz serwis www.babyonline.pl, które można zobaczyć na stronie internetowej www.nestleaquarel-dladzieci.pl. Konkurs polegał na obmyśleniu i przysłaniu propozycji zabaw i gier, a twórcy najciekawszych otrzymywali wyróżnienia.
Twoje Dziecko
Sierpień 2008 r. NIE TYLKO HERBATKA
W artykule proponuje się różne sposoby na zaspokojenie pragnienia niemowlaków, słusznie podkreśla się, że najlepszym sposobem jest podawanie maluchowi wody.
Twoje Dziecko
Sierpień 2008 r. PIKNIK Z WODĄ "MAMA I JA"
W niedzielę 8 czerwca w parku Praskim w Warszawie firma WOSANA SA - producent naturalnej wody źródlanej „Mama i ja”- zorganizowała całodniowy piknik rodzinny pod hasłem: „Baw się zdrowo z wodą Mama i ja”. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci: występu zespołu Fasolki, Magicznego Teatru Iluzji i Misteczka Klaunów, gdzie na malców czekały balonowe zoo, kącik origami, malowanie twarzy itd.
Avanti
Sierpień 2008 r.
Fittal w sierpniowym miesięczniku Avanti znaleźliśmy absurdy o wodzie. Niby tylko niewinna reklama wody, kilka zdań…Niestety jedno zdanie przeczy następnemu, bo jak woda źródlana, może być jednocześnie bogatym źródłem cennych składników mineralnych.
Shape
Sierpień 2008 r.
Anna Żuk WODA
Pierwsza część odpowiedzi na pytanie: Ile powinno się pić wody, zamieszczona w dziale P&O - pytanie & odpowiedź – napisana bardzo poprawnie, zwraca się tu uwagę jak ważna dla funkcjonowania organizmu jest zawartość w wodzie magnezu czy sodu. Jednak pozostała treść odpowiedzi oraz całość artykułu znajdującego się obok: Jaka woda jest najzdrowsza? Jak wybierać wodę w sklepie?, zaprzecza wcześniejszym stwierdzeniom i czyni opracowanie bardzo niezrozumiałym.
Sierpień 2008 r. SZKOŁA SZCZĘŚCIA Z NAŁĘCZOWIANKĄ
Jest to materiał reklamowy Nałęczowianki, zawierający psychologiczne porady jak osiągnąć zdrowie i szczęście. Jako że nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, porady te pozostawiamy bez komentarza. Nie podoba nam się natomiast, posługiwanie stwierdzeniem, że „Nałęczowianka jest bogata w magnez i ma działanie odstresujące i odprężające”. Woda ta bowiem jest wodą mineralną średniozmineralizowaną i trudno jej przypisywać takie i inne właściwości zdrowotne.
Rodzice
Sierpień 2008 r. MAMO, TATO, POPROSZĘ PIĆ!
Drugim, po mleku matki, najlepszym sposobem na zaspokojenie pragnienia niemowlaka jest podanie wody źródlanej lub wody z kranu, ale przegotowanej i wrzącej co najmniej przez cztery minuty. Woda jest bardziej wskazana niż soki owocowe czy herbatki. Należy tylko pamiętać, by nie podawać maluchowi wody z butelki otwartej już kilka dni z powodu namnażających się w niej bakterii.
6/19 sierpnia 2008 r. LICZY SIĘ SMAK
Firma Hellena, która została przejęta w ubiegłym roku przez Grupę Jutrzenka, informuje w prasie o swoich zamierzeniach wprowadzenia na rynek wód smakowych z marką Frullena.
Przegląd Gastronomiczny
Lipiec/Sierpień 2008 r.
dr inż. Dorota Czerwińska UGASIĆ LETNIE PRAGNIENIE
dr inż. Dorota Czerwińska z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie przygotowała artykuł, który ukazał się na łamach miesięcznika Przegląd Gastronomiczny. Znajduje się w nim zestawienie napojów zalecanych do picia, a nawet artykułów żywnościowych zawierających dużo wody, pomagających uzupełniać płyny w organizmie. Znajdują się tutaj opisy wartościowych składników, ze szczególnym podkreśleniem atutów wody mineralnej.